Gastroskopia


Čo je gastroskopia ?

Gastrofibroskopické vyšetrenie (GFS) je endoskopické vyšetrenie hornej časti tráviacej rúry, vrátane pažeráka, žalúdka a dvanástorníka. Endoskopický prístroj v tvare ohybnej hadičky s vonkajším priemerom 9 mm sa prehltne a lekár vyhodnotí funkčnosť/chorobné zmeny hornej tráviacej rúry na monitore. Pred vyšetrením musí pacient uviesť závažnejšie ochorenia, alergie a užívané lieky, najmä tie, ktoré ovplyvňujú srdcovocievny systém a zrážanlivosť krvi. Pacient, ktorý má vyberateľnú zubnú protézu, ju musí vybrať pred vstreknutím anestetickej látky do úst, prípadne odstrániť žuvačku z úst. Nedoporučujeme mať v ústnej dutine ani piercing. Ak má pacient alergiu na lokálne anestetiká, musí upozorniť lekára. 

Príprava na vyšetrenie

8hodín pred vyšetrením už nič nejedzte, 4-8 hodín pred vyšetrením môžete piť len číru vodu, 4 hodiny pred vyšetrením nepite ani vodu. Zvyčajne nie je potrebná žiadna špeciálna príprava (pri poruchách prehĺtania doporučujeme len tekuto-kašovitú stravu).

Na gastrofibroskopické vyšetrenie sa dostavte na našu ambulanciu cca 5-10min pred dohodnutým termínom. Rezervujte si cca 40 minút, samotné vyšetrenie trvá cca 6-10min, niekedy pri špeciálnych procedúrach aj viac.

30-60 minút po výkone sa nedoporučuje jesť ani piť, kvôli znecitlivenému hrdlu. Následne začnite vlažnými tekutinami a ľahko stráviteľnou stravou.

Pokiaľ máte skorý ranný termín GFS medzi 7,00-8,00, odložte podanie liekov po výkone, inak môžete nevyhnutne potrebné lieky užiť (na tlak, na srdce, na štítnu žľazu) maximálne 2 hod. pred výkonom - napr. ráno v deň vyšetrenia o 6,00 hod. užijete lieky s malým množstvom vody.

Pokiaľ užívate PPI (inhibítory protónovej pumpy) - najčastejšie omeprazol, pantoprazol - informujte sa u nás (zväčša ich doporučujeme vysadiť 14dní pred vyšetrením, pokiaľ neuvedieme inak).

Pokiaľ užívate lieky ovplyvňujúce zrážanie krvi, ktoré obsahujú napr. kys. acetylsalicylovú, tiklopidin, klopidogrel - Anopyrin, Aspirín, Stadapyrin, Brilique, Trombex, Zyllt, Clopidogrel treba ich vysadiť 5-7dní pred vyšetrením . Ak užívate antikoagulancia ako napr. Eliquis, Xarelto, Pradaxa, Rivaxa, Xanirva, Lixiana,, Warfarín, Orfarín, Zyllt je dôležité, aby boli vysadené dostatočný čas pred vyšetrením (2–3 dni). Niektoré lieky musia byť počas vyšetrenia nahradené napr. nízkomolekulovým heparínom (Clexane, Fraxiparine), ten sa potom v deň vyšetrenia nepodáva. O užívaní liekov na zrážanie krvi pred i po vyšetrení sa poraďte so svojim internistom, kardiológom, hematológom, či praktickým lekárom. Ak indikujúci lekár nedoporučuje vysadiť tieto lieky, pacient nám prinesie jeho písomné stanovisko a následne určíme ďalší postup.

Pokiaľ ste diabetik, prekonzultujte užívanie inzulínu a liekov na cukrovku so svojím lekárom. Vo všeobecnosti si inzulín ani lieky na cukrovku pred vyšetrením nepodávajte. Užijete ich následne po vyšetrení. Večer pred vyšetrením môžete mať ľahko stráviteľnú večeru. Diabetikov uprednostňujeme na skoré ranné termíny. Deň pred vyšetrením si merajte glykémiu pred každým jedlom, pred spaním a kedykoľvek budete pociťovať príznaky vysokej alebo nízkej hladiny cukru v krvi.

Pokiaľ máte hepatitídu B alebo C, ev. iné infekčné alebo iné závažné ochorenie oznámte nám to prosím pri objednaní.

Pokiaľ máte chlopňovú chybu alebo náhradu chlopne, a vyžaduje sa ATB profylaxia, kontaktujte svojho praktického lekára ohľadom predpísania antibiotík.

K vyšetreniu si prineste výpis zo zdravotnej dokumentácie s predchádzajúcimi gastroenterologickými nálezmi, alebo originál kartu zdravotnej dokumentácie, zoznam liekov, ktoré užívate a výmenný lístok.

Ak sa nemôžete na vyšetrenie dostaviť je nutné zrušiť termín!!! Pri nejasnostiach sa informujte mailom (digestmed@gmail.com) alebo výnimočne na čísle 033/77 298 87.

Priebeh vyšetrenia

Pacient sa posadí na vyšetrovacie lôžko a sestra nastrieka anestetickú látku do hltana pomocou mechanického rozprašovača, aby znížila dráždivosť pri zavedení prístroja a počas celého vyšetrenia. Prístroj sa zavádza do úst pacienta, ktorý leží na ľavom boku s mierne predklonenou hlavou a s ochranným náustkom v ústach. Pacient môže dýchať nosom alebo ústami, ale nesmie zakláňať hlavu, aby nedošlo k vdýchnutiu slín a žalúdočných štiav a podráždeniu dýchacích ciest. Počas vyšetrenia môže dôjsť k aktivácii dávivého reflexu, ktorý sa dá zmierniť správnym dýchaním (pacient sa sústredí na pomalý nádych, na 4-5 sekúnd zadrží dych a pomaly vydýchne). Vyšetrujúci lekár prístroj pomaly zavádza ponad jazyk do hornej časti pažeráka, napodobňujúc fyziologické prehĺtanie potravy. Pacient je vyzvaný k vykonaniu hltacieho aktu a lekár jemne zasunie prístroj do pažeráka. Vyšetrenie je zvyčajne bezbolestné a trvá približne 6-10 minút. Pracovný kanál endoskopického prístroja umožňuje odoberať vzorky tkaniva na mikroskopické vyšetrenie alebo vykonávať liečebné zákroky ako odstránenie polypov alebo zastavenie krvácania, a to bezbolestne. Asistujúca sestra pomáha pri manipulácii s prístrojom a pri odoberaní vzoriek tkaniva.

Gastroskopiu je možné zrealizovať 3 spôsobmi:

1.Vyšetrenie bez analgosedácie Pacient je počas zákroku plne pri vedomí, do hrdla sa nastrieka Lidocain spray na lokálne znecitlivenie (nie je nutný doprovod).

2.Vyšetrenie s analgosedáciou (midazolam injekcia)

Midazolam injekcia sa podáva pred vyšetrením, čím sa dosiahne sedácia a úľava. Pacient je sledovaný pulzoximetrom počas celého zákroku. Sedácia spôsobuje spánok, zníženie vnímania a oslabenie pamäti. Po podaní sedácie (účinok je do 2minút) musí mať pacient doprovod a nie je vhodné prepravovať sa dopravnými prostriedkami a šoférovať vozidlo počas nasledujúcich 24 hodín. Analgosedácia nie je hradená poisťovňami, treba ju uhradiť pri vyšetrení podľa cenníka, ktorý je dostupný v ambulancii. 

3. Vyšetrenie v CELKOVEJ ANESTÉZE (pokiaľ má pacient strach z vyšetrenia, ev. iné indikácie).

Pacient je počas vyšetrenia plne uspaný za prítomnosti anesteziológa. Po vyšetrení zostáva ležať v našej oddychovej miestnosti na lôžku. Pacient musí mať doprovod, nie je vhodné prepravovať sa dopravnými prostriedkami a šoférovať vozidlo počas nasledujúcich 24 hodín. Odporúčame predoperačné interné vyšetrenie. Potrebné sú odbery krvi: krvný obraz, PT, INR, Fbg, Glc, Urea, Kreat, Bil.C, ALT, IONO, CRP, EKG.