Kolonoskopia

Čo je kolonoskopia ?

Hrubé črevo tvorí poslednú časť Vášho tráviaceho traktu, ide o dutý orgán, meria 1,5m. Prístroj, ktorým sa vyšetruje hrubé črevo sa volá kolonoskop, čo je tenká, dlhá, ohybná trubica s optickým systémom. Počas kolonoskopického vyšetrenia možno uskutočniť napríklad bezbolestné odstránenie polypov alebo odobranie vzorky (malý kúsok črevnej sliznice) na ďalšie vyšetrenie. Týmto spôsobom môže kolonoskopia niekedy nahradiť operačný zákrok alebo môže pomôcť pri určení druhu operácie. Kolonoskop je dostatočne dlhý na to, aby sa ním dalo vyšetriť celé hrubé črevo a dokonca aj koncová časť tenkého čreva. Kolonoskopia je dôležitým vyšetrením pri prevencii rakoviny hrubého čreva a liečbe polypov čreva (abnormálnych výrastkov na stene čreva). Polypy sa rôznia vo veľkosti a tvare, pohľadom sa nedá odlíšiť, či ide o zhubný (rakovinový) polyp alebo nie, preto sa kolonoskopia používa na odobratie vzoriek alebo na odstránenie polypov –polypektómia.

Príprava na vyšetrenie

Mimoriadne dôležitou súčasťou prípravy na vyšetrenie je dôkladné vyčistenie hrubého čreva, čo je pre mnohých pacientov najnepríjemnejšia časť celého vyšetrenia. Je dôležité, aby ste túto úlohu dôkladne splnili, pretože od dobrého vyčistenia čreva závisí úspech celého vyšetrenia. 5 dní pred vyšetrením nekonzumujte šupky, zrniečka, orechy, ľanový alebo celozrnný chlieb, surovú zeleninu, strukoviny. Podrobnejší popis prípravy spolu s e-receptom na preháňadlo dostanete na našej ambulancii pri objednaní alebo pri odbere krvi.

Pokiaľ užívate lieky ovplyvňujúce zrážanie krvi, ktoré obsahujú napr. kys. acetylsalicylovú, tiklopidin, klopidogrel - Anopyrin, Aspirín, Stadapyrin, Brilique, Trombex, Zyllt, Clopidogrel treba ich vysadiť 5-7dní pred vyšetrením . Ak užívate antikoagulancia ako napr. Eliquis, Xarelto, Pradaxa, Rivaxa, Xanirva, Lixiana,, Warfarín, Orfarín, Zyllt je dôležité, aby boli vysadené dostatočný čas pred vyšetrením (2–3 dni). Niektoré lieky musia byť počas vyšetrenia nahradené napr. nízkomolekulovým heparínom (Clexane, Fraxiparine), ten sa potom v deň vyšetrenia nepodáva. O užívaní liekov na zrážanie krvi pred i po vyšetrení sa poraďte so svojim internistom, kardiológom, hematológom, či praktickým lekárom. Ak indikujúci lekár nedoporučuje vysadiť tieto lieky, pacient nám prinesie jeho písomné stanovisko a následne určíme ďalší postup.

Pokiaľ ste diabetik, prekonzultujte užívanie inzulínu a liekov na cukrovku so svojím lekárom. Vo všeobecnosti si inzulín ani lieky na cukrovku pred vyšetrením nepodávajte. Užijete ich následne po vyšetrení. Večer pred vyšetrením môžete mať ľahko stráviteľnú večeru. Diabetikov uprednostňujeme na skoré ranné termíny. Deň pred vyšetrením si merajte glykémiu pred každým jedlom, pred spaním a kedykoľvek budete pociťovať príznaky vysokej alebo nízkej hladiny cukru v krvi.

Pokiaľ máte hepatitídu B alebo C, ev. iné infekčné alebo iné závažné ochorenie oznámte nám to prosím pri objednaní.

Pokiaľ máte chlopňovú chybu alebo náhradu chlopne, a vyžaduje sa ATB profylaxia, kontaktujte svojho praktického lekára ohľadom predpísania antibiotík. Vysaďte lieky, ktoré obsahujú železo 7dní pred vyšetrením - Ferro-Folgamma, Maltofer, Sorbifer, Durules, Tardyferon (sfarbujú stolicu do čierna).

Pred vyšetrením je nutné mať odobratý: krvný obraz, Quick - nie staršie ako 14dní

Ráno v deň vyšetrenia o cca 6.00 hod. je možné užiť nevyhnutne potrebné lieky (na tlak, na srdce, na štítnu žľazu) a zapiť malým množstvom vody, minimálne 3 hodiny pred vyšetrením sa už nesmie nič piť a v deň vyšetrenia musí byť pacient na lačno.

K vyšetreniu si prineste výpis zo zdravotnej dokumentácie s predchádzajúcimi gastroenterologickými nálezmi, alebo originál kartu zdravotnej dokumentácie a výmenný lístok.

Ak sa nemôžete na vyšetrenie dostaviť je nutné zrušiť termín!!! Pri nejasnostiach sa informujte mailom (digestmed@gmail.com) alebo výnimočne na čísle 033/77 298 87.

Priebeh vyšetrenia

Na začiatku vyšetrenia lekár vykoná vyšetrenie konečníka prstom s rukavicou, potom zasunie opatrne prístroj potretý gélom. Pri postupnom zasúvaní prístroja môžete mať pocit na stolicu a následkom fúkania vzduchu do čreva aj pocit nafúknutia alebo kŕčov. Vo väčšine prípadov sú tieto nepríjemné pocity mierne a znesiteľné.

Čas vyšetrenia je rôzny, ale v priemere trvá celé vyšetrenie cca 30min. Po výkone Vás oboznámime s jeho výsledkom, dostanete inštrukcie, kedy treba jesť a piť. Po kolonoskopii niekedy pretrvávajú menšie ťažkosti ako nafukovanie, plynatosť, kŕče, tieto ťažkosti by mali do 24 hod. odznieť. Po vyšetrení si doprajte oddych. Je vhodné, ak Vás môže domov odprevadiť rodinný príslušník alebo priateľ. 

Výkon bez rizika Vám nemôže zaručiť žiaden lekár. K základným rizikám patrí alergická reakcia na i.v. medikáciu, väčšie krvácanie po odstránení polypu, prederavenie črevnej steny. Najskúsenejšie svetové pracoviská vyjadrujú toto riziko najviac 1x na 2000 vyšetrení, čo znamená, že závažné komplikácie vyžadujúce hospitalizáciu sú veľmi zriedkavé.

Kolonoskopiu je možné zrealizovať 3 spôsobmi:

1.Vyšetrenie bez analgosedácie Pacient je počas zákroku plne pri vedomí (nie je nutný doprovod).

2.Vyšetrenie s analgosedáciou (midazolam injekcia)

Midazolam injekcia sa podáva pred vyšetrením, čím sa dosiahne sedácia a úľava. Pacient je sledovaný pulzoximetrom počas celého zákroku. Sedácia spôsobuje spánok, zníženie vnímania a oslabenie pamäti. Po podaní sedácie (účinok je do 2minút) musí mať pacient doprovod a nie je vhodné prepravovať sa dopravnými prostriedkami a šoférovať vozidlo počas nasledujúcich 24 hodín. Analgosedácia nie je hradená poisťovňami, treba ju uhradiť pri vyšetrení podľa cenníka, ktorý je dostupný v ambulancii. 

3. Vyšetrenie v CELKOVEJ ANESTÉZE (pokiaľ má pacient strach z vyšetrenia, ev. iné indikácie).

Pacient je počas vyšetrenia plne uspaný za prítomnosti anesteziológa. Po vyšetrení zostáva ležať v našej oddychovej miestnosti na lôžku. Pacient musí mať doprovod, nie je vhodné prepravovať sa dopravnými prostriedkami a šoférovať vozidlo počas nasledujúcich 24 hodín. Odporúčame predoperačné interné vyšetrenie. Potrebné sú odbery krvi: krvný obraz, PT, INR, Fbg, Glc, Urea, Kreat, Bil.C, ALT, IONO, CRP, EKG.